Своєчасне проведення навчань з питань охорони праці – запорука безпечної роботи

Немає коментарів 74 Перегляди

       Велике  значення для  підвищення  якості  та  ефективності роботи  підприємства має належна підготовка, навчання та підвищення кваліфікації працівників, а також навчання з питань охорони праці.

   Загальний порядок проведення навчання з питань охорони праці встановлено Законом України «Про охорону праці» (ст. 18. «Навчання з питань охорони праці»). Відповідно до вимог цієї   статті  працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці  та  надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків,  правил поведінки у разі виникнення аварії.

   Порядок навчання та перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників у процесі трудової діяльності,  встановлюється Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, НПАОП 0.00-4.12-05, яке затверджене наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 №15. Також цим наказом затверджений Перелік робіт з підвищеною небезпекою.

    На підприємствах, згідно п.3.2 Типового положення, з урахуванням специфіки виробництва та вимог нормативно-правових актів з охорони праці, розробляється і затверджується відповідне Положення підприємства  про навчання з питань охорони праці.

   Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

    Посадові особи, діяльність яких пов’язана з організацією безпечного ведення робіт, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, як правило, у навчальних закладах та установах, які отримали відповідний дозвіл на навчання з питань охорони праці.

    Перевірка знань працівників з питань охорони праці на підприємстві здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці, склад якої затверджується наказом керівника.

    Результат перевірки знань з питань охорони праці оформлюється протоколом засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці (додаток 1 до Типового положення).

    Козелецьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду  соціального страхування України в Чернігівській області питанню навчання з охорони праці постійно  приділяється велика  увага.  Станом на 01.09.2017 року (і далі статистика на цю ж дату), мною,  виконуючим обов`язки страхового експерта відділення взято участь у навчанні і  роботі 19 комісій з перевірки знань.

   З метою підвищення знань працівників служб з охорони праці   надавалася  кваліфікована безкоштовна інформаційно–консультативна допомога з питань охорони праці.  При  відділенні створено консультаційний пункт, де роботодавці, спеціалісти з охорони праці отримують кваліфіковану допомогу з питань державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, підготовки  та розроблення інструкцій і заходів з охорони праці, організації навчання, розслідування нещасних випадків. Роботодавцям надано 95 консультацій. Питання навчання є одним із напрямів опрацювання і впровадження системи управління охороною праці на підприємствах. Така система опрацьована на 27 підприємствах підпорядкованих районів. Крім того, з метою профілактики виробничого травматизму, страхувальниками з вказаних питань регулярно проводяться наради, семінари, та «круглі столи».   Взято участь  і  проведено 6 семінарів, 13 нарад та 2 «круглих столи».

   Проте статистика свідчить, що травматизм на виробництві все ж трапляється. У відділенні зареєстровано 5 повідомлень про нещасні випадки  на виробництві. У порівнянні з періодом на 01.09. 2016 року зареєстровано на 2  страхових випадки  менше,  що може свідчити про ефективність системного підходу до проведення навчань  і перевірки знань з питань охорони праці, яке спонукає робітника до  дотримання тих чи інших безпечних прийомів у роботі, сприяє попередженню нещасних випадків на виробництві.

   За результатами розслідувань складено  2  акти за формою Н-5  та 3 акти за формою Н-1. Проведено аналіз виробничого травматизму показує, що  всі  нещасні випадки  сталися  з  організаційних та психофізіологічних причин, не залежних від техніки та обладнання. Тобто  основною причиною травматизму є сам працівник, який інколи  не знаючи безпечних методів роботи та порушуючи  вимоги з  охорони праці, не дбає про особисту безпеку та  наражає на небезпеку оточуючих.

   Найпоширенішими психофізіологічними причинами є особиста необережність травмованих працівників.  Так, 03.01.2017 року,  працівник відділу освіти Бобровицької РДА під час  пересування  послизнулася на льоду впала та отримала травму руки.  А, 15.08.2017 року, внаслідок особистої необережності  фахівця з соціальної роботи Бобровицького районного центру  соціальних служб сім’ї,  дітей та молоді, покусав собака.  

    На підприємствах,  де сталися нещасні випадки, за участю керівників   проведено наради з підведення підсумків роботи комісій з розслідування, визначено заходи, щодо  попередження виробничого травматизму та звернуто особливу увагу на покращання організації роботи  з профілактики нещасних випадків.

    До участі у проведенні нарад були залучені не тільки роботодавці, але й працівники, до відома яких  доведено  вимоги статті 14 Закону України «Про охорону праці», відповідно до якої кожен працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих в процесі виконання будь-яких робіт. Як показує досвід, безпека праці є основною гарантією стабільності та якості будь-якого виробництва.

 

Тетяна Горлач, головний спеціаліст Козелецького

відділення управління виконавчої дирекції Фонду

соціального страхування України в Чернігівській  області,

представник відділення у Бобровицькому районі

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

21 002 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>